برنج امراللهی چیست ؟

برنج امراللهی چیست ؟ بعد از برداشت برنج کشت اول که عموماً در ماه مرداد انجام می شود، زمین مجدد شخم زده می‌شود و بذرهای که از قبل در خزانه آماده‌شده است برای کشت وارد زمین اصلی می‌شود.تقریبا همان مراحلی که برای برنج کشت اول به کار برده شده بود، برای برنج کشت دوم نیز طی می شود. یکی از برنج های خوش پخت کشت دوم برنج امرالهی می‌باشد. که در این مقاله به بیان ویژگی های آن و نحوه کشت این نوع برنچ می پردازیم و بطور مفصل برای شما توضیح می دهیم که برنح امراللهی چیست؟

برنج امراللهی چیست ؟

برنج امراللهی از ارقام پر محصول و زودرس برنج است برنج امراللهی پس از آزمایش در زمین های کشاورزی استان مازندران نشان داد که از مقاومت بالایی در مقابل سرما دارد و همچنین از قابلیت تولید بالایی برخوردار است.برنج امراللهی بعد از طبخ نرم و خوش خوارک است. برنج امراللهی اغلب بعد از برداشت کشت اول برنج کاران مازنی توسط آنها استفاده شده تا در کشت دوم برنج به عمل آید.

برنج امراللهی چه ویژگی هایی دارد؟

برنج امراللهی دارای ظاهر متورم و گرد می باشد و رنگ دانه های آن سفید در کشت اول و متمایل به شیری در کشت دوم می باشد.طول دانه این نوع برنج با برنج های مرغوب بازار کوتاه تر قبل از پخت طولی به اندازه 6.5 میلی متر دارد.بعد پخت برنج امراللهی کشت اول دانه ها حجم بیشتر نسبت به برنج های بازار در کشت دوم یک و نیم برابر قد بیشتر نسبت به برنج های ایرانی دیگر است.

برنج امراللهی چیست

برنج امراللهی چیست

کشت برنج امراللهی چه چالشی را برای کشاورزان به همراه دارد؟

برنج امراللهی در کشت دوم برای کشاورزان ریسک هایی نیز به دنبال دارد.از جمله تهدید سرمای پاییزی که به همین علت از برنج های مقاومت بالا مانند امراللهی استفاده می شود.

پخت برنچ امراللهی به چه صورت می باشد؟

برنج امراللهی از خوشپخت ترین برنج های ایرانیست و پختی همانند برنج طارم دارد.از مزیت های برنج امراللهی در پخت آن باید به عطر و قد مناسب آن اشاره کرد.برنج امراللهی را میتوان به دو روش محبوب کته و آبکش طبخ کرد.

برنج امراللهی چگونه کشت می شود؟

کشت برنج امراللهی با آغاز سال جدید در اوایل فروردین ماه شروع شده و کشاورزان طی مراحلی اقدام به آماده کردن بذر، فراهم کردن خزانه، آماده کردن شالیزار، پاشیدن بذر ها در خزانه، کاشت محصول (نشا)، وجین کردن (از بین بردن علف های هرز)، سم پاشی و در ماه مرداد اقدام به برداشت برنج امراللهی می کنند.

قیمت برنج امراللهی

برنج امراللهی بعد از طبخ نرم و خوش خوارک است اما به دلیل ساختار دانه های آن دچار تورم و گرد شدن می شود
همین قضیه دلیل بر این شده تا قیمت برنج امراللهی در بازار برنج در مقایسه با برنج های سطح اول مانند هاشمی و طارم ارزان تر باشد.

برنج امراللهی کشت اول با برنج امراللهی کشت دوم چه تفاوتی دارد؟

برنج امراللهی شباهت زیادی به برنج بینام دارد، و رنگ دانه های شفاف و متمایل به سفید است منتهی برنج امراللهی کشت دوم رنگ دانه های آن متمایل به سبز کم رنگ است.

معایب برنج امراللهی چیست؟

برنج امراللهی دارای دو نقص می باشد که این نوع برنح از آفتی به نام بلاس برخوردار می باشد که خوشه های آن را می سوزاند و همچنین در مساحت زیاد دارای محصول کمتری نسبت به مابقی برنح ها می باشد.

با برنج امراللهی بیشتر آشنا شوید

بر اساس تجربه، حقیقت هایی در مورد برنج امراللهی وجود دارد که به شرح زیر می‌باشند :

 1. برنج امراللهی از نظر پخت ، عطر و ظاهر بسیار شبیه به برنج بینام است. این تفاوت جزیی را فقط کشاورزان و تاجران حرفه ای می‌توانند متوجه شوند . از معدود راه های شناخت این دو برنج کیفیت پخت آنهاست که برنج امراللهی از کیفیت پخت بهتری برخوردار می‌باشد . پس نیازی به تفکیک این دو نوع برنج نیست چون از همه لحاظ مانند یکدیگر هستند .

 2. دانه های برنج طارم نسبت به ارقام دیگر ، کوتاه تر و چاق تر می‌باشند و حالت دوکی شکل دارند ( به طوری که اگر میان دو انگشت خود بغلتانید دو وجهی بودن را حس می‌کنید ) . این رقم شیری رنگ است .

 3. برنج امراللهی یک نوع برنج زود رس و مقاوم در برابر سرما است . بخاطر همین از بذر برنج امراللهی برای کشت دوم استفاده می‌کنند . زیرا کشت دوم فصل سرد و خنک پاییزه را طی می‌کند و بایستی برای جلوگیری از سرمازدگی زودتر برداشت شود .

 4. بر خلاف تصور خیلی از تاجران ، برنج امراللهی جزو برنج های پرمحصول ( مثل فجر و شیرودی ) نیست . بلکه میزان محصول برداشت شده از برنج امراللهی در هر هکتار به میزان کمی از برنج طارم بیشتر است .

 5. از بذر برنج امراللهی هم برای کشت اول و هم برای کشت دوم استفاده می‌شود .

 6. برنج امراللهی کشت اول از نظر ظاهری ، عطر و پخت کاملا با برنج امراللهی کشت دوم متفاوت است .کشت دوم امراللهی بهترین و گرانترین برنج مازندران است و قابل مقایسه با کیفیت و قیمت کشت اول امراللهی نیست .

 7. قیمت و کیفیت برنج امراللهی کشت اول از برنج طارم پایین تر است .

 8. برنج امر اللهی کشت اول رنگی متمایل به سفید و کشت دوم امراللهی متمایل به سبز کمرنگ است .

نحوه پخت برنج امراللهی به روش کته

 • برنج را بشویید و داخل قابلمه مد نظر بریزید
 • آب و یک قاشق غذاخوری نمک را به آن اضافه کنید
 • یک الی دو ساعت زمان بدهید تا برنج خیس بخورد
 • زمان پخت برنج مقدار آب را حتما اندازه کنید
 • بطوریکه آب یک بند انگشت از برنج بالاتر باشد
 • شعله را روشن کنید با حرارت زیاد بجوشنید تا آب آن تبخیر شود
 • اینکار به مدت ۱۵ دقیقه باید طول بکشد
 • برنج کته برخلاف آبکش نیاز به مهارت در آشپزی دارد
 • در حین جوشیدن یک یا دوبار برنج را هم بزنید به این دلیل که حرارت بطور مساوی پخش شود
 • با تبخیر شدن آب شعله را کم کنید و مقدار کمی کره یا روغن جامد بر روی برنج بریزید
 • نکته قابل توجه این است که با کم کردن شعله حتما از دم کنی استفاده کنید تا بخار را جذب خود کند و باعث خمیر شدن برنج نشود

نحوه پخت برنج امراللهی به روش آبکش

 • برنج را با استفاده از آب و نمک ۲ الی ۳ ساعت بخیسانید
 • قابلمه ای مناسب با توجه به حجم برنج انتخاب کنید و دو سوم قابلمه را با آب پر کنید و منتظر بمانید تا به آب جوش بیاد
 • در گام بعد برنج را به قابلمه اضافه کنید و دو قاشق غذا خوری روغن مایع در قابلمه بریزید( اضافه کردن روغن باعث می‌شود برنج عالی و دون دون در بیاد )
 • برای قد کشیدن برنج در زمانی که برنج در اوج جوشیدن است چند قالب یخ یا آب سرد به آن اضافه کنید
 • برای اطمینان از آماده شدن برنج برای آبکش کردن چند دانه برنج را بین انگشتان له کنید
 • مطمئن شوید برنج نه سفت است نه خام سپس اقدام به آبکش کردن کنید
 • در حین آبکش کردن برای سریع دم کشیدن برنج می‌توانید بر روی برنج آب ولرم بریزید
 • اما برای جمع تر شدن برنج و یا اینکه مطمئن شوید برنج شفته نمی‌شود بر روی برنج آب سرد بریزید
 • سپس برنج را داخل قابلمه ریخته و یک حالت قله ای یا کوه مانند ایجاد کنید
 • چند سوراخ در بین برنج ایجاد کنید تا برنج سریع به بخار بیافتد
 • برای جلوگیری از خمیر شدن برنج از دم کنی استفاده کنید
 • زمانی که برنج را بروی شعله گذاشتید پنج دقیقه اول شعله را زیاد کنید تا برنج به بخار بیافتد و بعد شعله را کم کنید
 • بعد از ۲۰ دقیقه مقدار کمی روغن جامد یا کره داغ شده به همراه نمک به روی برنج در قابلمه بریزید( کسانی که رژیم غذایی و یا علاقه ای به روغن ندارند می‌توانند این مرحله را حذف کنند )
 • در انتها درب قابلمه را بگذارید و بعد از ۱۵ دقیقه برنج آماده می‌شود .

نکته مهم در خرید برنج امراللهی

امیدواریم مطالب ارائه‌شده در راستای بهره‌گیری از برنج امراللهی موردت وجه شما عزیزان قرارگرفته باشد و ازاین ‌پس با درایت بیشتر برنج مصرفی خود را خریداری کنید .

200 دیدگاه در “برنج امراللهی چیست ؟”

 1. Hi would you mind letting me know which hosting company you’re using? I’ve loaded your blog in 3 different browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you suggest a good internet hosting provider at a fair price? Thanks a lot, I appreciate it!|

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.