کود معدنی چیست ؟

کود معدنی چیست ؟ همانطور که می دانید به هر ماده ای که باعث تقویت خاک و روند بهبود رشد در گیاه و درختان و افزایش باروری آنها شود کود گفته می شود که کودها به دسته های طبیعی و شیمیایی تقسیم می شوند. درباره کودهای شیمیایی بطور مفصل در مقالات قبلی برای شما مطالب آموزنده ای را بیان کردیم تا در صورت نیاز و نظر کارشناسان از این نوع کودها براحتی بتوانید خریداری کنید و استفاده کنید. اما آیا میدانید کود معدنی چیست؟ و به چه نوع از کودهایی کود معدنی می گویند؟ اگر می خواهید به پاسخ این سوال برسید با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید:

کود معدنی چیست؟

یکی از انواع کود کود طبیعی می باشد که این کود طبیعی می تواند کمپلکس و مخلوطی از مواد آلی و کانی ها غیر آلی باشند. کود طبیعی می‌تواند ماده آلی باشد و یا می‌تواند کانی غیر آلی باشد که به آن کود معدنی می‌گویند.باید بگوییم  بطور طبیعی در سنگ‌های کانی خالص کود معدنی یافت می‌شود و می توان از آن کود معدنی استخراج کرد. و این نوع از کود شامل  چندین ماده مغذی ضروری برای رشد گیاه و افزایش باروری محصولات می باشد.دقت داشته باشید که طی فرآیند تولید کود معدنی از هیچ مواد شیمیایی استفاده نمی شود و حتی به آن اسید هم اضافه نمی کنند. در حقیقت باید بگوییم اگر به کود معدنی مواد شیمیایی یا اسید اضافه شود مواد مغذی آن از بین می رود و در آب حل خواهد شد و یگر مزیت کود معدنی را برای رشد گیاهان و تقویت خاک و افزایش باروری درختان را ندارد.

با مطالبی که برای شما بیان کردیم به این نتیجه می رسیم که اگر مود معدنی با مواد دیگری مانند اسید یا مواد شیمیایی دیگر مخلوط شود و آمیخته شود دیگر به آن کود معدنی نمی گویند و نام کود شیمیایی جایگزین آن می شود.

کود معدنی چیست ؟کود معدنی چیست ؟

استفاده ار کود معدنی چه مزایایی دارد؟

استفاده ار کود معدنی دارای مزایایی می باشد که در همین سمت از مقاله برای شما بیان خواهیم کرد کشاورزان بااستفاده از کود معدنی باعث افزایش میزان مواد غذایی خاک می شوند و همچنین  خاک و گیاه خود نسبت به مصرف کود های شیمیایی بی نیاز می کنند و با کاهش استفاده از کودهای شیمیایی روبرو می شوند که محصولات سالم تری را به سبد کالایی خانوارها عرضه می داند و باعث سلامتی افراد جامعه می شود. با استفاده از کود معدنی باعث افزایش قدرت جذب مواد غذایی توسط گیاهان می شوند به همین دلیل گیاهان رشد خوبی خواهند داشت و در ورتد رشد خود با مشکلات کم تری روبرو خواهند شد. همچنین استفاده از کود شیمیایی باعث جلوگیری از فرسایش خاک می شود و گوگردی که در کود معدنی موجود می باشدباعث اصلاح شوری خاک می گردد.

کود معدنی چه تاثیری بر عملکرد گیاهان گلخانه ای دارد؟

باید بگوییم بصورت کلی اگر گیاه را از زمان کاشت به حال خود رها کنیم و هیچگونه مراقبتب از آن نداشته باشیم و به فکر تغذیه یاه و تقویت خاکی که در آن رشد می کند نباشیم با وجود مصرف تمام ذخایر گیاه به احتما زیاد قسمت زیادی از شکوفه‌ها و شکوفه هایی که تبدیل به میوه شده اند ریخته و میوه‌های تولید شده از آن درخت ریز و بی‌کیفیت خواهند شد، همچنین گیاه به خاطر افزایش بخش های سبزینه‌ای در برابر تنش ها و آفات و بیماری ها ضعیف‌تر شده و به‌شدت آسیب خواهد دید. زیرا گیاه بدون کود در برابر آفات مقابله می کند و از مواد ذخیره ای خود استفاده می کند که باعث کاهش رشد گیاه و کاهش میزان باروری آن و به ثمر رسیدن محصولات بی کیفیت و نامرغوب می شود.

پس توجه داشته باشد برای آنکه گیاه بتواند بهتر رشد کند و دربرابر آفات و بیماری ها بخوبی مقاومت و عمل کند و محصولات خود راافزایش دهد و محصولات درشت و با کیفیتی بار دهد  باید از همان ابتدای دوره رشد، گیاه را با یک برنامه تغذیه مناسب پرورش داد و روند رشد و باروری آن را افزایش داد. اگر گیاه در زمان مناسبی از کود معدنی استفاده کند باعث می شود تا  گیاه در مرحله ریشه دهی از ترکیبات مناسب این مرحله و در مرحله رویشی (شاخ و برگ) ترکیبات مخصوص دوره رویشی را دریافت کند و محصولات خوبی را به کشاورز تقدیم کند. گیاهان هم مانند دیگر موجودات زنده می باشند که بدون آب و غذا رشد و حیات آن ها به خطر می افتد . غذای گیاهان همین کود می باشد که با کوددهی مناسب منابع مغذی لازم گیاه برای رشد و باروری تامینمی شود.

حال در بین کودها، کودهای معدنی به دلیل اینکه اثرات آن به سرعت ظاهر می شود و استفاده از آن بصورت سریع تری پاسخ می دهد  مواد مغذی مورد نیاز گیاه را با سرعت بیشتری در اختیار گیاه برای رشد قرار می دهد. استفاده از کودهای معدنی برای کشاورزان نیز مقرون به صرف می باشد زیرا کودهای معدنی به صورت انبوه تولید می‌شوند، هزینه‌ی آنها کمتر از کودهای دیگر می باشد و کشاورزان می توانند با هزینه کم تری اقدام به خرید کود معدنی کنند.

به‌ویژه، کودهای معدنیِ آهسته‌رهشِ دانه‌خشک گزینه‌ی بسیار مقرون‌به‌صرفه‌ای برای کشاورزان هستند زیرا تغذیه کامل را تأمین می‌کنند و به کوددهی‌‌‌های مکرّر نیاز ندارند. پس در مزیت کود معدنی باید بگوییم کودهای معدنی با اصلاح خاک از یک طرف و داشتن تمام ویژگی هایی کهدر قسمت بالای مقاله به آن اشاره کردیم، باعث افزایش  رشد گیاهان و افزایش عملکرد محصولات گیاهی می باشند که در کشاورزی این دو مورد از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشند.

نحوه استفاده از کود معدنی

بخاطر داشته باشید که کود معدنی را می توانید در خاک به صورت خشک یا به صورت مایع، محلول ها یا بسترها استفاده کنید و با توجه به نظر کارشناسانه افراد متخصص در این امر هریک از مواردگفته شده که مناسب بود می توانیداستفاده کنیدو دقت کنید که بدون مورت با افراد کارشناس اقدام به کوددهی گیاه خود نکنید.

انواع کود معدنی

کودهای معدنی به سه گروه اصلی تقسیم بندی می شوندکه شامل موارد زیر می باشد و برای آشنایی بیشتر شما باانواع کود معدنی به بیان ویژگی ها و کاربری هریک از آنها می پردازیم:

  • فسفر : نوع دیگری از کود معدنی کود فسفر می باشد که این نوع کود  را کشاورزان در خاک های اسیدی برای تمام محصولات مانند میوه، سبزیجات و غلات استفاده می کنند. کود معدنی فسفر در مبارزه با آفات و بیماری ها  به گیاهان و درختان کمک می کند زیرا با استفاده از کود معدنی فسفر سطح ایمنی در گیاهان افزایش پیدا می کنند و محافظ ایمنی خوبی برای گیاهان و درختان در برابر آفات و بیماری های شایع می باشد و باعث می شود تا گیاه و درخت در زمان دچار شدن به آفات و بیماری های ها ضعیف نشود ومواد مغذی خود رااز دست ندهد.
  • پتاس : برای تاثیر بیشتر کودهای معدنی از نوع پتاس باید در پاییز به هنگام کندن زمین به خاک درخت یا گیاه اضافه شود . این نوعکود مناسب برای سیب زمینی، چغندر و تمام غلات می باشد و همچنین به هنگام بستن میوه برای محصولاتی مانند خربزه گزینه مناسبی محسوب می شوند.
  • نیتروژن : باید بگوییم  که کود نیتروژنییکی از خطرناک ترین کودهی معدنی محسوب می شود. وقتی که از این نوع کود کشاورزان به طور دقیق استفاده نکنند ومیزان آن را به مقدار زیاد به خاک گیاه ضافه کنند باعث می شود که گیاهان در بافت خود مقدار بیش از حد نیترات را جمع کنندو باعث خشک شدگی درختان و گیاهان می شود. اما اگر کودهای نیتروژنی با دقت و دستورالعمل مناسب به گیاهان و درختان باف اضافه شوند و کوددهی شوند با توجه به ترکیب خاک، می توانید محصولات بیشتری از درختان خود به دست آورید و همچنین محصولات با کیفتی را برداشت کنید و روانه بازار کنید.

این به خاطر این واقعیت است که این سه عنصر در زمینه تغذیه گیاه و بر رشد و تکامل گیاهیکی از تاثیر گذار ترین عناصر می باشند. نیتروژن، فسفر و پتاسیم  یکی از مواد پایه  برای رشد بهتر گیاه و افزایش محصولات با کیفیتمی باشند. استفاده از کود معدنی تنها با همین هدف در سراسر جهانمی باشد و اگر به صورت غلط از آن استفاده شود و یا در صورت نیاز از آن استفاده نشود آسیب های زیادی به گیاه و خاک واردمی شود. پس در استفاده از کود معدنی دقیق تر عمل کنید تا زحمات خود را به هدر ندهید.

کود معدنی مایع در کجا کاربرد دارد؟

کود معدنی مایع که بیش تر در باغ های کوچک و باغچه ها مورد استفاده قرارذ می گیرد نزد کشاورزان و باغداران امروزه پرطرفدار شده و از محبوبیت زیادی برخوردار شده است. زیرا این نوع کود تاثیر سریعی در رشد درختان و افزایش میزان باروری محصولات با کیفیت درختان باغ دارد.

خرید کود معدنی

برای خرید کود معدنی باید از فروشگاه های معتبر خرید کود اقدام کنید یکی از این فروشگاههای معتبر فروشگاه اینترنتی هیراکود می باشد که می توانید انواع کود معدنی را با بهترین قیمت و مرغوب ترین کیفیت بصورت آنلاین خریداری نمایید.

10,350 دیدگاه در “کود معدنی چیست ؟”

  1. بازتاب: bahis siteleri