زانویی سینی کابل چیست و موارد استفاده آن؟

همانطور که در مطالب گذشته صحبت کردیم از سینی کابل برای مدیریت بهتر کابل ها در پروژی سیم کشی ساختمان های استفاده می کنند. سینی کابل وظیفه هدایت و محافظت کردن از سینی های کابل را در برابر آسیب دیدن دارد. برای نصب سینی کابل به تجهیزاتی از جمله پایه سینی کابل ، ساپورت سقفی سینی کابل ، درب سینی کابل ، زانویی سینی کابل، سه راهی سینی کابل، تبدیل سینی کابل ، چهارراهی تبدیل، تبدیل به نردبان و پیچ و مهره کله قارچی نیاز است که کار اجرا و نصب سینی کابل را راحت تر می کنند. در این میان  زانویی سینی کابل نیز از وسایل مورد اهمیت است. درواقع از زانویی سینی کابل زمانی که در مسیر نیاز به تغییر جهت داریم  استفاده می شود. از سینی کابل برای برقراری ارتباط در سینی های کابل در گوشه ها استفاده می شود. زانویی سینی کابل در انواع و مدل های مختلفی وجود دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم. با ما همراه باشید.

کاربرد سینی کابل چیست؟

امروزه با توجه به سبک های مختلف ساختمان ها، برای پوشش و محافظت از سیم ها استفاده از زانویی سینی کابل مورد نیاز است. زیرا در محیط هایی که در حال نصب و اجرای سینی کابل هستیم مجبور باشیم مسیر را تغییر دهیم که زانویی برای همین شرایط طراحی شده است.

همچنین گاهی با توجه به شرایط پروژه باید مسیر کابل ها را از سطحی به سطح دیگر تغییر دهیم که با وجود زانو سینی کابل هیچ مشکلی برای حل این مسسئله نداریم.

زانویی سینی کابل چیست و موارد استفاده آن؟
زانویی سینی کابل چیست و موارد استفاده آن؟

انواع زانویی سینی کابل

زانویی سینی کابل در انواع مختلفی تولید می شود که می توان به موارد زیر اشاره کرد که از هر کدام در گوشه های مختلف پروژه با توجه به نیاز، می توان کمک گرفت:

  • زانویی سینی کابل 45 درجه
  • زانویی سینی کابل 90 درجه
  • زانویی سینی کابل داخلی
  • زانویی سینی کابل خارجی
  • زانویی سینی کابل آبشاری

مدل های مختلف زانویی  سینی کابل

تجهیزات سینی کابل در انواع و مدل ها مختلفی تولید می شوند که زانویی سینی کابل نیز از همین موارد است که دارای دسته های مختلفی است که می توانیم به مدل های زیر توجه کنیم:

زانویی  سینی کابل عمودی

زانویی  سینی کابل افقی

زانویی  سینی کابل خارجی

زانویی  سینی کابل داخلی

زانویی  سینی کابل افقی و کاربرد آن

زانویی سینی کابل افقی در زاویه ها و عرض های مختلف در بازار موجود است که با توجه به محل قرار گیری و نظر پیمانکار می توان از هر کدام استفاده کرد. زانویی سینی کابل افقی از پر مصرف ترین تجهیزات برای نصب سینی کابل است.

زانویی سینی کابل عمودی و کاربرد آن

زانویی سینی کابل عمودی را به نام رایزری نیز می شناسیم که موارد کاربرد آن در محیط هایی با تقاطع های غیر هم سطح می باشد. زانویی سینی کابل عمودی به دو دسته تقسیم می شود.

زانویی سینی کابل عمودی داخلی و زانویی سینی کابل عمودی خارجی. از این زانویی های سینی کابل در گوشه های دیوار در ساختمان های صنعتی، کارخانه ها و یا پارکینگ ها استفاده می شود. به یاد داشته باشید که با توجه به محل نصب زانویی سینی کابل، ممکن است نیاز به انواع مختلف زانویی سینی کابل حس شود.

جنس زانویی سینی کابل از چیست؟

زانویی سینی کابل در جنس های متنوعی نیز تولید می شود که از متداول ترین جنس زانویی سینی کابل به جنس استیل، گالوانیزه و آلومینیومی می توان اشاره کرد.

زانویی سینی کابل استیل

زانویی سینی کابل استیل با توجه به جنسی که دارد راحت خم شده و تغییر شکل می دهند و می توان  از آن ها در زوایای مختلف استفاده کرد. زانویی سینی کابل استیل در ضخامت های متفاوتی طراحی و ساخته می شود که از کابل و سیم ها با حجم های متفاوتی محافظت نماید.

زانویی سینی کابل گالوانیزه

زانویی سینی کابل گالوانیزه با ورق گالوانیزه گرم تولید شده  و در هر پروژه ای قابل استفاده هستند. استفاده از زانویی سینی کابل در مدت طولانی مشکلی ایجاد نمی کند و طول عمر آن زیاد است.

زانویی سینی کابل آلومینیومی

زانویی سینی کابل آلومینیومی محبوب ترین زانویی سینی کابل هستند که در مدل های مختلفی ساخته می شوند و قادرند سیم های زیاد با وزن بالا را تحمل کنند.

راهنمایی خرید زانویی سینی کابل

هنگام خرید زانویی سینی کابل باید بدانید که این زانو ها مشخصاتی دارند که می تواند دلایل اختلاف قیمت آن ها را نیز همین موارد دانست. به عنوان مثال زاویه، عرض، ورق، جنس و ضخامت زانو سینی کابل در تعیین قیمت زانویی سینی کابل موثر هستند. برخی از این مشخصات را در ادامه بررسی می کنیم:

انواع زاویه زانویی سینی کابل و کاربرد آن ها

از مشخصات زانویی سینی کابل که در قیمت زانویی سینی کابل تاثیر دارد می توان به زاویه آن توجه کرد. زاویه زانویی سینی کابل برای استفاده  در محیط های مختلف تولید شده و به اندازه زاویه 45 درجه داخلی، 90 درجه داخلی و 45 درجه خارجی و 90 درجه خارجی می توانیم اشاره کنیم.

تنوع عرض زانویی سینی کابل

از دیگر مشخصات مهم و تاثیرگذار در خرید زانویی سینی کابل باید به عرض زانو سینی کابل اشاره کرد. برای  سیم کشی برق در ساختمان ها معمولا از زانویی با عرض 10 سانتی متر، زانویی با عرض 15 سانتی متر، زانویی با عرض 20 سانتی متر،  زانویی با عرض 25 سانتی متر، زانویی با عرض 30 سانتی متر، زانویی با عرض 50 سانتی متر، زانویی با عرض 60 سانتی متر و زانویی با عرض 70 سانتی متر استفاده می شود. البته استفاده از زانوی آبشاری نیز در سیم کشی های عمودی مرسوم است.

میزان ضخامت زانوهایی سینی کابل

پس از مشخص شدن زاویه و عرض زانویی سینی کابل باید ضخامت زانویی سینی کابل را در نظر بگیرید. زانویی سینی کابل در ضخامت ها متنوعی تولید می شود. برای انتخاب ضخامت زانویی معمولا باید زاویه و عرض زانویی سینی کابل مشخص شود. زیرا در صورت عدم تطابق زاویه و عرض با ضخامت زانویی سینی کابل در طول نصب سینی کابل با مشکلاتی روبرو خواهید شد.

به طور معمول زانویی سینی کابل در ضخامت های  5/0 میلی متری، 0/7 میلی متری، 0/9 میلی متری، 1 میلی متری، 2 میلی متری، ، 1/25 میلی متری، 1/5 میلی متری و 2/5 میلی متری تولید شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

در نهایت برای خرید زانویی سینی کابل بهتر است با کارشناسان این حوزه مشورت کرده و پس از دریافت راهنمایی و مشاوره، برای خرید زانویی سینی کابل اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *