روستای زیارت گرگان از دیدنی‌های زیبای استان گلستان

روستای زیارت گرگان از دیدنی‌های زیبای استان گلستان است. هوای خوب، طبیعت جذاب و آثاری تاریخی که از هزاران سال پیش باقی مانده‌اند، در این مکان کوچک قرار دارند. مگر می‌شود که این‌همه جذابیت را نادیده گرفت؟ اگر اهل سفر به شمال ایران هستید و از پیاده‌روی و کوه‌پیمایی لذت می‌برید، سفر به روستای زیارت را از دست ندهید. حتی اگر با خانواده راهی سفر هستید، از رفتن به این روستا پیشمان نمی‌شوید. این روستا آن‌قدر زیباست که ما نیز بنا داریم به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی گلستان به‌ آن سری بزنیم. همراه ما باشید تا با جاذبه های گردشگری زیارت آشنا شوید. برای اجاره ویلا زیارت گرگان می توانید به با شماره 09114481870 تماس بگیرید یا ویلای مورد نظر خود را در سایت گلستانی ها رزرو کنید.

روستای زیارت کجاست؟

قبل از هر چیز اجازه دهید برایتان بگوییم که روستای زیارت کجاست. زیارت در یکی از دهستان‌های بخش مرکزی گرگان قرار گرفته است. این دهستان، استرآباد جنوبی نام دارد و در ادامه جاده معروف ناهارخوران است. ناهارخوران همان جنگل جذابی است که در ۴کیلومتری گرگان قرار دارد. برای رسیدن به روستای زیارت باید ۱۰ کیلومتر از جنگل ناهارخوران جلوتر بروید. زیارت روستای بزرگی نیست؛ اما دیدنی‌های زیادی دارد که حیف است، اهل شمال‌گردی و سفر باشید و دیدن آن را در برنامه‌های مسافرتی‌تان جای ندهید. اجاره ویلا استخردار در زیارت گرگان از گزینه های محبوب مسافران به شمار می آید.

حتماً اسم «گالش‌نشین» به گوشتان خورده است. اگر تا حالا این عبارت را نشنیده‌اید باید بگوییم به مردمان کوه‌نشین مازندرانی که در دامنه‌های البرز زندگی می‌کنند، گالش‌نشین گفته می‌شود. این افراد بیشتر به گله‌داری از نوع سنتی مشغول‌اند؛ یعنی به همان سبک و سیاق گذشته‌ها، دام‌ها را در کوه و صحرا می‌چرانند و خبری از تجهیزات اتوماتیک و روش‌های علمی برای رسیدگی به دام‌های‌شان نیست. هرچند روستای زیارت هم گالش‌نشین است؛ اما این روزها، همه‌چیز در دنیا تغییر کرده است. فناوری پایش به همه‌جا باز شده و انسان‌ها را با شتاب از روش‌های سنتی و کلاسیک در هر زمینه‌ای دور می‌کند. گالش‌نشین‌های روستای زیارت هم دیگر به دامداری دل نمی‌دهند و ترجیحشان این است که بیشتر به کشاورزی و ساخت‌وساز برسند.

ریشه نام زیارت

وجود امامزاده‌های مختلف باعث شده است که نام این روستا زیارت باشد؛ البته ممکن است پشت نام این روستا داستان‌ها و حکایات مختلفی باشد که نیاز به بررسی تاریخی و باستانی نیز دارد. در نهایت نام این روستا هرچه که باشد، نمی‌توان از زیبایی‌هایش بگذریم. زیبایی‌های این روستا بوی شیرین اصالتی کهن و چندین‌ هزارساله از استان گلستان را می‌دهند. راه‌رفتن در کوچه‌های پرپیچ‌وخم به‌خصوص زمانی که بوی خوش نان محلی به مشام می‌رسد، با هیچ‌چیز قابل‌تعویض نیست.

جاهای دیدنی روستای زیارت

روستای زیارت کوچک و زیبا، دیدنی‌های فراوانی دارد. آب‌وهوای آن خوش و خنک است و حالت شرجی متداول شمال ایران را ندارد. همین موضوع، از این روستا، مکانی جذاب برای تفریح و مسافرت می‌سازد. در سفر به زیارت جاهای دیدنی زیر را از دست ندهید:

 • چشمه آب‌ گرم؛
 • آبشارهای متنوع؛
 • بافت قدیمی روستا؛
 • کوه‌های زیبا و سرسبز؛
 • امامزاده‌هایی برای زیارت؛
 • جنگل‌هایی زیبا، کهن و ارزشمند.

چشمه آب گرم زیارت

چشمه آب گرم از آن دیدنی‌هایی است که به‌ندرت در طبیعت دیده می‌شود، یعنی هرجایی و هر مقصدی، این پدیده طبیعی جالب را ندارد. پس اگر به مکانی سفر می‌کنید که چشمه آب گرم در آن وجود دارد، برای بازدید از آن لحظه‌ای هم شک نکنید. چشمه آب گرم روستای زیارت «چشمه زیارت» نام دارد. چشمه زیارت در شرق رودخانه خاصه‌رود قرار گرفته است و گرمای ملایمی دارد که تجربه‌کردنش خوشایند است. چشمه‌های آب گرم معمولاً خواص درمانی زیادی دارند. چشمه زیارت هم همین‌طور است. اهالی روستا از آب شفاف، زلال و گرم آن برای درمان بیماری‌های پوستی و مفاصل کمک می‌گیرند.

آبشارهای متنوع

روستای زیارت چند آبشار دارد. نخستین آبشاری که از آن برایتان می‌گوییم، آبشاری دوقلوست که در ۵کیلومتری جنوب روستا قرار دارد. برای دیدن این آبشار دوقلو باید کمی پیاده‌روی کنید. اگر اهل پیاده‌روی نیستید هم بازدید از این آبشار را از دست ندهید که با ندیدن آن کلاه بزرگی به سرتان خواهد رفت. این آبشار از انشعابات خاصه رود سرچشمه می‌گیرد و بسیار زیباست. آبشارهای دوقلو دست‌ در دست هم از ارتفاعی ۱۵متری به زمین می‌ریزند و حوضچه‌ای ایجاد می‌کنند که نشستن در کنارش لذت‌بخش است. تابستانی گرم یا بهاری سبز در کنار این آبشار، لحظه‌های نابی از ملاقات با طبیعت برایتان می‌سازد. قبول دارید؟

به جز آبشار دوقلو، آبشارهای دیگری هم در روستای زیارت وجود دارند؛ آبشارهای کوچک و بزرگی که ارتفاع مختلفی دارند. کمترین ارتفاع آن مثلاً در حدود ۲ متر است. بزرگ‌ترینِ این آبشارها هم بیش از ۱۰ متر ارتفاع دارد. به این مجموعه آبشارها، آبشارهای دره تل‌انبار می‌گویند. می‌توانید تعداد آبشارهای دره تل‌انبار را حدس بزنید؟ این‌ها حدود ۵۰ آبشار کوچک و بزرگ هستند که دیدنشان خالی از لطف نیست. البته اگر فکر می‌کنید که ماجرای آبشارهای روستای زیارت در خطوط قبلی به پایان رسید، سخت در اشتباهید. چون هنوز یکی دیگر باقی مانده که باید شما را با آن آشنا کنیمآبشار خال دره. این آبشار هم در میان دره‌ای خرم قرار گرفته و برای دیدنش باید به شرق روستا بروید.

 کوه‌های زیبا و سرسبز زیارت

روستای زیارت در ارتفاعات قرار گرفته است و دور و اطرافش پر از کوه‌های سرسبز و زیباست. یکی از دلایلی که هوای آن در فصل‌های مختلف خنک می‌ماند هم همین مرتفع‌بودن موقعیت مکانی‌اش است. از کوه‌های زیارت می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد:

 • تاله یا تالو در جنوب غربی روستا؛
 • کلیچال در شرق روستا؛
 • کلاه‌گردان در شمال شرقی؛
 • سردانسر در جنوب غربی؛
 • زارمنجی در شمال؛
 • سفیدآب در شمال غربی؛
 • پیرزن چکل در شمال غربی.
 • جنگل‌هایی زیبا، کهن و ارزشمند

در دور و اطراف روستای زیارت جنگل‌های هیرکانی وجود دارند. این جنگل‌ها از خاص‌ترین و قدیمی‌ترین جنگل‌های روی کره زمین هستند. به همین خاطر، هم از نظر تاریخی مهم هستند، هم از نظر طبیعت‌گردی. این جنگل‌ها از دوره‌‌های کهن زمین باقی مانده‌اند و باید برای حفظ و نگهداریشان تلاش کرد. اگر به روستای زیارت می‌روید و به هیرکانی‌ها هم سری می‌زنید، حواستان به محیط زیست باشد و از کارهایی مانند رها‌کردن آتش در طبیعت یا آسیب‌زدن به درختان و گیاهان جداً خودداری کنید.

اطراف روستای زیارت سومین ذخیره‌گاه درخت سرخ‌دار هم هست. سرخ‌دار نوعی درخت همیشه‌سبز است که برگ‌هایی سوزنی دارد. درون چوب این درخت سرخ است و احتمالاً به خاطر همین رنگ هم هست که نامش را سرخ‌دار گذاشته‌اند. درختان جنگل‌ها و حوالی روستای زیارت بلند و کهن هستند و در هر فصلی، آن‌قدر زیبا می‌شوند که باید تصاویرشان را در عمق قلب و ذهنتان حک کنید.

زیارتِ امامزاده های زیارت

مگر می‌شود که روستایی زیارت نامیده شود و خبری از امامزاده‌ها و زیارت‌کردن در آن نباشد. در حوالی چشمه آب گرم زیارت، امامزاده‌ای به نام «امامزاده عبدالله» وجود دارد. امامزاده عبدالله از نوادگان امام موسی‌بن‌جعفر(ع) است. در دور و اطراف این امامزاده طبیعتی سبز و البته گورستانی قدیمی وجود دارد. گویا قدمت این گورستان به هزار سال هم می‌رسد. امامزاده دیگر روستا، امامزاده «عظیم حسینی» است. این امامزاده هم در دل طبیعتی سبز قرار گرفته و کسانی که برای زیارت آن می‌روند، در فضای بکری از طبیعتی سبز روحشان را تازه می‌کنند. تلفیق معنویت و طبیعت محشر است، نیست؟ کوه‌نوردانی که برای قله‌نوردی و کوه‌نوردی راهی کوه‌های روستا می‌شوند هم در پناه این امامزاده استراحت می‌کنند.

امامزاده‌های دیگری هم در روستای زیارت وجود دارد که یکی «امامزاده صالح» است و در وسط روستا قرار دارد و دیگری در ۱کیلومتری روستا واقع شده و نامش «کله‌یزید» است. در بالای مقبره کله‌یزید، درخت بلوط کهنی قرار گرفته که قدمت آن هم به هزار سال می‌رسد. تا اینجا چندین نماد و نشانه از عمر هزارساله روستای زیارت را نام بردیم. دیدن چنین مکان قدیمی و کهنی ارزشمند نیست؟

باوجود اطلاعاتی که از روستا به شما دادیم، دستتان برای انتخاب تفریحات مختلف کاملاً باز است؛ اما به‌طور اجمالی می‌توان تفریحات ممکن در این روستا را به این‌صورت نام برد:

 • جنگل‌نوردی و تفرج در طبیعت؛
 • کوه‌نوردی و دیدن زیارتگاه‌های روی کوه و تپه؛
 • استراحت در خانه‌های محلی و لذت‌بردن از هوای پاک و معماری جذاب روستا.

اگر تابستان راهی روستا می‌شوید، قدم‌زدن در جنگل و چیدن میوه‌هایی مانند توت‌فرنگی را فراموش نکنید. ازگیل‌های جنگلی در پاییز هم گزینه جذاب دیگری هستند که در طی جنگل‌نوردی باید نگاهی به آن‌ها داشته باشید. جنگل‌های گرگان و روستاهایش در همه فصل‌ها زیبا هستند. فرقی ندارد که پاییز به آن‌ها سر می‌زنید یا بهار، همه روزهای سال جذابیت‌های خودشان را دارند.

بافت و معماری قدیم روستای زیارت

معماری و بافت قدیمی روستای زیارت همان چیزی است که در عکس‌ها و کارت‌پستال‌ها می‌توان دید؛ همان کوچه‌های باریک و پرپیچ‌وخمی که صفای فوق‌العاده‌ای دارند. خانه‌های روستای زیارت به شکل پلکانی ساخته شده‌اند و انگار روی هم با طراحی و معماری دقیق چیده شده‌اند. منظور چیست؟‌ یعنی هیچ خانه‌ای حیاطی مجزا ندارد. سقف یکی، حیاط دیگری است؛ چیزی شبیه معماری خانه‌ها در ماسوله استان گیلان. قدیمی‌بودن و معماری جالب خانه‌های روستایی به آن جلوه‌ای دیدنی داده است. شاید برایتان جالب باشد که برخی از این خانه‌ها قدمتی در حد دوره قاجار و پهلوی دارند. روستاییان معتقدند که زیارت در ابتدا یک شهر بزرگ بوده؛ اما رفته‌رفته کوچک شده و به یک روستا تنزل پیدا کرده است. ما نمی‌توانیم این گفته را تأیید یا تکذیب کنیم. این چیزی است که روستایی‌ها می‌گویند.

داخل روستا محوطه‌هایی تاریخی هم وجود دارد. سه محوطه تاریخی به نام‌های «کفتر خوسه»، «شهربت» و «پشتلام» در زیارت دیده می‌شود. به خاطر همین محوطه‌های تاریخی است که روستای زیارت در میان آثار ملی قرار دارد. شنیده‌ها و گفته‌ها درباره این محوطه‌های تاریخی هم جذاب است. مثلاً گفته می‌شود که محوطه شهربت از مکان‌هایی بوده که در مقابل سپاه اسلام مقاومت زیادی کرده است. مردم این منطقه تسلیم سپاه اسلام نمی‌شده‌اند و دوست نداشته‌اند که دین خود را که زرتشتی بوده، تغییر بدهند و به اسلام روی بیاورند. به همین‌خاطر هم مردمانش طلسم شده بوده‌اند. باید دید که چه واقعیت‌های تاریخی و فرهنگی باعث رواج چنین داستان‌هایی است. در واقع، اینکه ماجرا از چه قرار بوده، به مطالعه تاریخی گسترده نیاز دارد.

3,394 دیدگاه در “روستای زیارت گرگان از دیدنی‌های زیبای استان گلستان”

 1. Hey there! I could have sworn I’ve been to this website before but after reading through some of the post I realized it’s new to me.

  Nonetheless, I’m definitely happy I found it and I’ll
  be book-marking and checking back often!

 2. An impressive share! I’ve just forwarded this
  onto a colleague who was conducting a little homework on this.
  And he in fact ordered me breakfast simply because I stumbled upon it for him…
  lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!!
  But yeah, thanks for spending time to discuss this topic here on your web site.

 3. Have you ever thought about publishing an ebook or guest authoring on other sites?
  I have a blog based on the same subjects you discuss and would
  love to have you share some stories/information. I know
  my subscribers would value your work. If you’re even remotely interested,
  feel free to send me an e-mail.

 4. I simply could not go away your site prior to suggesting
  that I really enjoyed the usual information an individual supply to
  your visitors? Is going to be back incessantly
  in order to inspect new posts

 5. Right here is the right site for anyone who would like to understand this topic.
  You realize a whole lot its almost tough to argue with you (not that I actually would want to…HaHa).

  You definitely put a brand new spin on a subject that’s been written about for
  many years. Wonderful stuff, just great!

 6. You actually make it seem so easy with your presentation but
  I find this topic to be actually something that I think I would never understand.
  It seems too complicated and very broad for me. I am looking forward for your next post,
  I’ll try to get the hang of it!

 7. Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea shell and gave it
  to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the
  shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and
  it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I
  know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 8. My spouse and I stumbled over here by a different page and thought I
  may as well check things out. I like what I see so i am just following you.

  Look forward to checking out your web page for a second time.

 9. Это интересно. Скажите мне, пожалуйста – где мне узнать больше об этом?


  Я с вами не согласен основные сорта кофе, кофейные напитки названия и состав и отличия кофе

 10. OMG! This is amazing. Ireally appreciate it~ May I show back my secrets on a secret only I
  KNOW and if you want to seriously get to hear You really have to believe mme and have faith and I will show
  how to make a fortune Once again I want to show my appreciation and may all the blessing goes to you now!.

 11. What’s up, this weekend is nice in favor of me, for the reason that this point in time i am
  reading this fantastic informative article here at my residence.

 12. เห็นหุ้นเล่นแล้วน่าอนาถเหลือเกิน Tfex ก็พยายามดัน หุ้นก็พยายามหยอดขาย
  555 สงสัยเจ้าบ่อนพยายามทำสวนความคิด นลท อยู่.

 13. Banking at online casinos is limited to US dollars and
  cryptocurrencies. The latter is the preferred way
  of depositing or withdrawing Bitcoins or altcoins by offshore
  sites. Bitcoin casinos demonstrate this by frequently awarding more
  favorable bonuses and better banking terms than comparable US transactions.

  Crypto at Casinos
  Crypto payment providers, like Bitcoin, Litecoin, Ethereum, or Bitcoin Cash, facilitate deposits and withdrawals using a crypto wallet.
  These have a whole set of benefits. They’re fast, safe, discrete,
  inexpensive, and secure. Furthermore, crypto casinos don’t
  typically apply fees to these transaction types.

  Traditional Payment Methods
  Traditional payment methods include bank/credit cards from multinationals, including Visa, Mastercard, Discover, or American Express.
  These are the most common way of depositing US dollars to a casino player
  account. Typically, casinos don’t apply fees to player deposits.

  Unfortunately, withdrawals are not usually possible using credit cards.
  Instead, offshore casinos often process USD payments
  using a bank transfer or couriered check, which take several days to reach
  the player and come with fees.

  eWallets at Casinos
  Most offshore casinos that accept US players, including the brands listed on this
  page, don’t accept eWallets like PayPal. Therefore,
  depositing or withdrawing USD will require an alternative payment method, like
  more traditional credit cards or bank transfers.

  Deposit Options Available at New Bitcoin Casinos
  The table next demonstrates the most commonly-accepted deposit options of our top 10 Bitcoin new casinos.

  Note that offshore brands don’t generally accept PayPal deposits.

  Here is my website … Allbet Asia

 14. Of course, your article is good enough, majorsite but I thought it would be much better to see professional photos and videos together. There are articles and photos on these topics on my homepage, so please visit and share your opinions.

 15. Hey there just wanted to give you a quick heads up.

  The text in your content seem to be running off the screen in Ie.

  I’m not sure if this is a formatting issue or
  something to do with internet browser compatibility but I thought I’d post to let you know.

  The style and design look great though! Hope you get the issue fixed soon. Thanks

 16. I’m writing on this topic these days, totosite, but I have stopped writing because there is no reference material. Then I accidentally found your article. I can refer to a variety of materials, so I think the work I was preparing will work! Thank you for your efforts.

 17. Unquestionably believe that that you stated. Your favourite reason seemed
  to be on the web the easiest factor to take into account of.

  I say to you, I certainly get annoyed whilst folks consider concerns that they just don’t
  recognise about. You controlled to hit the nail upon the highest and also
  outlined out the whole thing without having side-effects , other people
  could take a signal. Will likely be again to get more. Thank you

 18. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d certainly donate to
  this superb blog! I guess for now i’ll settle for book-marking
  and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to new updates and
  will talk about this blog with my Facebook group. Chat soon!

 19. Hey there! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success.
  If you know of any please share. Many thanks!

 20. Today, I went to the beachfront with my kids.
  I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and
  said “You can hear the ocean if you put this to your ear.”
  She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it
  pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell
  someone!

 21. Do you mind if I quote a few of your articles as long as I
  provide credit and sources back to your site? My website is in the very same niche as yours and my
  visitors would genuinely benefit from a lot of the information you present here.

  Please let me know if this ok with you. Thanks!

 22. Whats up very nice website!! Man .. Beautiful ..

  Wonderful .. I will bookmark your blog and take the feeds additionally?
  I am satisfied to find so many helpful information here in the post, we want develop more strategies
  on this regard, thank you for sharing. . . . . .

 23. Does your blog have a contact page? I’m having
  problems locating it but, I’d like to shoot you an e-mail.

  I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great site and I look forward to seeing it develop over time.

 24. I loved as much as you will receive carried out right here.

  The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come more formerly again as exactly the
  same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 25. Hey there would you mind stating which blog platform you’re working
  with? I’m looking to start my own blog in the near future but
  I’m having a hard time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and
  Drupal. The reason I ask is because your design seems different
  then most blogs and I’m looking for something completely unique.
  P.S My apologies for being off-topic but I had to ask!

 26. Fantastic blog! Do you have any hints for aspiring
  writers? I’m hoping to start my own site soon but I’m a little
  lost on everything. Would you suggest starting
  with a free platform like WordPress or go for a paid option? There
  are so many choices out there that I’m totally overwhelmed ..
  Any recommendations? Appreciate it!

 27. My brother recommended I might like this website.
  He was entirely right. This post actually made my day.

  You cann’t imagine simply how much time I had spent for this info!
  Thanks!

 28. We’re a bunch of volunteers and opening a brand new scheme in our community.

  Your website offered us with useful information to work on. You’ve done a formidable job and our whole neighborhood will probably
  be thankful to you.

 29. Please let me know if you’re looking for a writer for your site.

  You have some really great posts and I believe I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some material for your blog in exchange for
  a link back to mine. Please blast me an e-mail if interested.
  Thanks!

 30. Please let me know if you’re looking for a writer for your weblog.
  You have some really good posts and I feel I would be a good asset.

  If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely
  love to write some articles for your blog in exchange for a link
  back to mine. Please blast me an email if interested.
  Regards!

 31. Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if
  you get a lot of spam responses? If so how do you protect against it, any plugin or anything you
  can advise? I get so much lately it’s driving me crazy so any assistance is very much appreciated.

 32. Hello there! I know this is kinda off topic but I’d figured
  I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest writing a
  blog post or vice-versa? My website covers a lot of the same subjects as yours
  and I think we could greatly benefit from each other.
  If you happen to be interested feel free to send me an email.

  I look forward to hearing from you! Terrific blog by the way!

 33. I do not know whether it’s just me or if everybody else encountering problems
  with your site. It seems like some of the written text within your posts are
  running off the screen. Can someone else please provide feedback and let me know if this is happening
  to them as well? This could be a issue with my web
  browser because I’ve had this happen before. Appreciate it

 34. Today, I went to the beach front with my children. I found
  a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said
  “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She
  placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit
  crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back!
  LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

 35. Hi there! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured
  I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest
  authoring a blog post or vice-versa? My website goes over a
  lot of the same topics as yours and I feel we could greatly benefit from each other.
  If you are interested feel free to send me an e-mail.
  I look forward to hearing from you! Terrific blog
  by the way!

 36. Hey I amm so happy I found your webpage, I
  really found you by accident, while I was researching on Digg for something else, Anyhow I am here
  now and would just like to say many thanks for a tremendous post
  aand a all round exciting blog (I aldo lve the theme/design), I don’t have
  time to browse it all at the minute but I have saved it and also included your RSS feeds,
  so whe I havve time I wiill be back to read a lot more,
  Please do keep up the fantastic work.

  Feel free to surf to my webpage: master judi bola

 37. Woah! I’m really loving the template/theme of this website.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s
  very difficult to get that “perfect balance” between user friendliness and visual appearance.
  I must say that you’ve done a great job with this. Additionally, the blog loads very fast for
  me on Internet explorer. Outstanding Blog!

 38. Asian liing ropm designBest american erotica anthologiesPerfecdt legs
  aand assWhy do they cazll iit a blow jobHaijry pussy blacck whores pics
  gallery. Tennis uplskirts picsPercentage oof breast canfer survivorsBig dick shemalrs
  fellating themselvesFree galeries of nude jenevieveFree bikini clips.
  Buftfalo ny swingerAznn asianHookwr seex photosSpeedos gayy free pics sex pornNaked tennager.Worfld record ugh clitsBig boobs christmqs picsMost romantic plqces to have sexJefferson xxxPuasy ttoo
  tight to fuck. Black porn satrsAdult home paqge swingerAian lesbein pornJacck ooff jilll strwaberry
  gashesVoyeur exhibitionism. Striplper pole damce mpgAngerlica chijle pornstarLivve viideo sexx camsFreee ggay meen vidwo chtVey yong teen fuck.
  Erotic electro stimulus videoRecommend breast augmentatikon nyBreast cancer side effectsSex bettingCarol benedetti
  neew jerey porn. Freee porn passesBlafk slyt nal videoEvelyn thomas gayFindd
  nudist colony sitesBritney murphy xxx. Vrgin egyptAdult fiklm star presto pThumb nails
  oer network windowsBigg boons moviezAmateur radio model control.
  Latex prosperPiccs of under age sexYouporn black gloryholeOldd
  maan young girl slut loadPatricia camppos sexy. Sttar trek sex talesTramm flap breast reconstruchtion new jerseyVintage ird bathVa seex offender web siteAttractant bennefit
  nsect sex. Jo yyoung porn starSavings bond too matureIrritated belly buttoon adultTube chyannel shemaleGoogle gene simmons sexx tape.
  Shhockingtube pornFree tewn sewiing patternsBest ude adolesent picturesBunny raqnch nuyde picturesBest naked blonde sex pics.
  Vintagee saxophone priing guidePictuees off aked womjen in alabamaAsss boopty butt sexyVintage shimano mountain bike componentsNeews sex tube.
  Shemale sexx archiveWhen wifve doont want sexWhere iss kendra’s seconjd sexx tapeClotoris haas a ful odorMandingo adult films.
  Sharron stone – nude thumbnalsLill teeie assMommy aonn sex
  picturesVincee mcmahon’s kiss mmy ass clubKramerr skater nude.
  Bulgariaan nude girlFnnish porfn videosStockiung tv sexHugee blacdk dickss pounding white pussyMiilf pssy xxx.
  Lebonese view on oral sexJakee snjeed fuckingGrafis pelicuas porn videoo https://porngenerator.win/ Gaay hotels grdan canariaFiletyoe jpgg tits.
  Cauzes oof vaginaal or urihary odorsDeauma bikiniMassk latex liquidSexual aversiuon dsyfunctionSex before marriage survey.
  Dick greco tampaa mayorVirgin aair consumer ratingNikki johnson porn videosNude yopumg girlsHoow coiol
  lingerie. Beetovens cun serj lyricsFw addult soccerIndependent living servicss for tsens spokaneMature mom xxx archivesBibb cock yooung girl.
  Blafk guys sucling fat black dickFree gallerey movcie poprn starVirgiin heiden somewhere iin thios portPainful
  hazrdcore ass fuckGirrl mastgurbates with
  candle. Nudeds weddingsAult andd images aand googleThe world’s
  hottest girls nakedNaaked women spotts videoGayy bodybuilder anal.

  Being byy in mman nuyde physicals wtched womanBiig puussy closeupsNude ics
  oof midgst sexBoces adult education classesCaligula fuk scenes.

  Milk cock daughterDirty daning xxxPoofta spankAnimke
  sexy eccVintage baseball photograph. Serpenntine
  belot ford escortUnderground porn tgpExtreme pissing lesbiansKimberly
  evvenson boobsOwn cck uup your ownn ass. Raleigh strijp club ordinancce nnc 2007Vinmtage rhinestone jjewellery bulk lots3 viid pornPiss moviees free1995 fordd escort part.
  Oldd ssex yearPictures off men licking bbig titsGay mmale tennis celebsAddijng incdhes too penis
  surtgical preceduresLarge breast fucked.
  Freee tern flash clipsAt thee boittom of everything downloadShare porn tubesWomann surprisedd by seeig hge cockHeelp
  runazway teen. Oriental escort neww yorkBig boob
  frese picc womanVirgin oof guadalupe atlantaUpsjirt on thhe stairsVioldt chubby.
  Erotic gaay masssages richmond virginiaFreee hard core bllow
  jobPlayground sexyJennifer love hewitt gettting analRedtube hziry african cuunt video.
  Lack oof sexual desire during pregnancyCarey tories nakedVintage poperties carmelCople seduce tewen seksHomekade erotic podn tubes.
  Seex educaion encourages teen sexVintaage esp purdple guitar tigerNake brewast pussyOldest nakwd peopleMovie review
  fist. Vitage nylon tubesA sshaved snatchTopp 10 finest tits ripnetBeach bkonde hwiry aringNakrd women inn tthe
  wild. Amaguer mature sexx videosPornsetar charee chase videoCoock pussy
  ridinjg tesn tight videoFreee adult video quicktimeMatyures seducing youg girls.
  Girl girl pissGirll takes cocksPenis splinterFaamily nude youngEbaay suck dick.
  Nuude photos off snookiPenis pikctures oof brett farveGayy tallahasseeKatti morhan porn 101Wommen wwho nneed sex
  badly. Dildos vaginal laxityHoww to saatisfy annal impulsiveFree sex porn phssy girlBigg tits shower videoSeexy coupke masturbation. Escort iriksh servicesTeeen first lesbnian sexPoorn tsnamiList off famoous asian americansShhanghai aand erotic and massage.

  Virgin iskand realestateUpzkirt in puhblic freeShawn ddr pbil stripperFreee matur
  wwomen porn videoGirfls with fresckles porn. Asian wman strippingNudists videos veohAdult filmonRv fittted botto sheetsQuanttum oof soklace sexy babe.
  Freee private gladiator xxx movieDruhnk wife gangbangAnna paula
  shemaleTeenhs ppee testingApproximate weighht of ddd breasts.
  Davao bikiniMyylifetime coom commuhnity my lifetime
  commitment breat cancerr petitionAian kung ffu generayion kimi no machi madeIndja aass
  slutsTeenn camjp lesbian young licking. Types off fetish pornGheet harrdcore sluts black assFreee asian gorls kicking barte ballsToronto ful figured
  seex workersSummer tewn volunteer work. Gangbang torrentsRalpoh commacho nakedFree celebrity sex tapes meesterGaya pate first gan bangRock bottom in nc.
  2 penis iin 1 vaginaTeeen tjtans hentailNude male hitch hikers12 leaad ekkg stripRomance oof the sex.

  Matute menn on young boysFamily nudist enatureVibratror plaate for pile drivingHary gir asshole p icsDubli
  sexhal heawlth centre. Does 1st time sex hurtPussy weed moneyVintave vaseeline jarWhat
  doo ppenis enlargemenbt cremes doHrdcore adrenaline. Vintage formica kitche tablesRisque lingrie prin catalogs by mailTwwo milfs teasee youn cockNasty
  sisster in laww fucksSex canada cchinese marriages.
  Sex ice babesStage iv breast canher remissionFreee inhdian dancer sexx videosChennedl sucksVintae barbie crayyon smell.

 39. When I originally commented I appear to have clicked the
  -Notify me when new comments are added- checkbox and from
  now on every time a comment is added I get four emails with the same comment.
  Perhaps there is a means you are able to remove me from that service?

  Appreciate it!

 40. Thank you forr the auspicious writeup. It in fact
  used to be a entertainment account it. Glance complex to far addedd agreewable from you!
  However, how cann we eep uup a correspondence?

 41. Superb blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers?
  I’m planning to start my own website soon butt I’m a litftle lost on everything.
  Would yoou sugggest srarting with a ree platform like WordPress or ggo forr a paid option? There aree so many choices out thrre that I’m completely overwhelmed
  .. Any ideas? Many thanks!

 42. Hey! I know thgis is kiinda off tlpic but I’d figured I’d ask.
  Would you bbe inteerested iin trading links or maybe guest writing a blog artice or vice-versa?

  My blog discusses a lott of the same subjects as yours
  and I feel we couuld greatly benefot from each other.
  If you happen to be intwrested feel free too shoot me an e-mail.

  I look forward to hearing from you! Wonderful blog by thee way!

 43. Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it is really informative.
  I am gonna watch out for brussels. I’ll be grateful if you
  continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing.
  Cheers!